Mantolama, hem konut hem de ticari yapıların zemin, duvar ve çatı montajlarında kullanılan levha veya panel malzemesidir. Herhangi bir uygulamada mantolama uygulamasının en temel işlevi, üzerine başka malzemelerin uygulanabileceği bir yüzey oluşturmaktır. İster yeni bir evde duvarlar inşa ediyor olun ister daha eski bir evde oturuyor olun, dış cephe kaplamasının oynayacağı önemli bir rol vardır. Dış cephe kaplama, birkaç farklı malzemeden yapılabilen bir tahta veya paneldir. Evin dış duvarlarının üzerine kurulur ve yapısal destek vermekten evin yalıtımına kadar yüksek performansı ile yardımcı olmaya kadar çeşitli amaçlara sahip olabilir. Dış kaplama genel anlamda iki kategoriye ayrılabilir: yapısal mantolama ve yapısal olmayan mantolama. Bunlar, binaya bağlı olarak birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilir ve her ikisi de duvarların genel yapısı ve işlevi için vazgeçilmezdir. Dış duvar kaplamasının aslında kullandığınız mantolama türüne bağlı olarak birkaç farklı amaç mevcuttur. Yapısal kaplama, her şeyden önce üzerine monte edildiği evin veya binanın duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Duvar dikmelerinin birbirine bağlanmasına yardımcı olur, bu da duvarların mukavemetini ve sertliğini arttırır. Ayrıca, dış cephe kaplama malzemeleri için sağlam bir çivi tabanı oluştururlar, dış cepheye ve bitmiş cepheye stabilite verirler.

Yapısal mantolama yapıldığında, rüzgâr ya da diğer doğal kuvvetlere maruz kalındığında duvarların bükülme ve deforme olma olasılığı daha düşüktür. Yapısal kaplama, ahşap veya alçı gibi güçlü, sert bir malzemeden yapılır. Duvarların çıtçıtlarını kapladığında, onları birbirine bağlayarak kendi başlarına olduklarından daha güçlü hale getirir. Bu da, hem üzerine yerleştirilen siding hem de herhangi bir baskıya daha iyi dayanabilecek daha sağlam bir dış cephe oluşturmaya yardımcı olur. Mantolama, hem konut hem de ticari yapıların zemin, duvar ve çatı montajlarında kullanılan levha veya panel malzemesidir. Herhangi bir uygulamada kılıflamanın en temel işlevi, üzerine başka malzemelerin uygulanabileceği bir yüzey oluşturmaktır. Her biri uygulamasına bağlı olarak belirli bir işleve sahip olan çeşitli kaplama türleri vardır.

Zemin kaplaması, canlı yükleri yukarıdan aşağıdaki zemin kirişlerine taşıyan bir binanın yapısal bir bileşenidir. Zemin yapısına çivi ve yapıştırıcı ile tutturulan dil ve oluklu yapısal bir paneldir. Çoğunlukla bir zemin çerçevesi inşa edildikten sonra ve duvarların dikilmesinden önce kurulur. Yaygın olarak alt döşeme olarak adlandırılan yapısal paneller, kontrplak ve yönlendirilmiş şerit levha (OSB) olarak bilinen, tasarlanmış ahşap ürünlerdir. Kontrplak, birbirine yapıştırılmış ince kaplama tabakalarından yapılır ve OSB, birbirine yapıştırılmış ağaç yongalarından yapılır. Her iki yapısal panel, daha uzun uzunluklarda ve çeşitli kalınlıklarda bulunmalarına rağmen, genellikle standart 3/4 inç kalınlığında, 4x8 fit levha boyutu kullanılarak monte edilir. Belek Mimarlık olarak mantolama uygulamalarınızda birlikte çalışabiliriz.

Mantolama Uygulamaları