Belek Mimarlık, büyük süpermarketler ve hipermarketlerden özel perakendeciliğe kadar yenilikçi ve etkili mağaza konseptleri ve formatları geliştirme konusunda uzmandır. Perakendeciler için benzersiz deneyimlere sahip olma beklentilerini ve artan satış ve karlılığın etken rolünü anlıyoruz ve kazanan mağazalar sunmak için bir perakende mağazasında duygu, verimlilik ve stili birleştirebiliyoruz. Mağazanın rolü artık değişti. Müşterilerin çevrimiçi harcamalarını giderek daha fazla kaydırmasıyla, gerçek mekânda faaliyet gösteren bir mağazanın yalnızca işlemsel bir mekân olması yeterli değildir. Bunun yerine, artık müşterilerin dijital kanallarda kopyalanamayan özel, yüz yüze deneyimlere sahip olabileceği bir marka oluşturma ortamı olarak hizmet vermelidir. Mağazalarını alakalı tutmak için perakendecilerin, e-ticarete kıyasla fiziksel mağazaların yerleşik duyusal avantajlarından en iyi şekilde yararlanmaları gerekir.

Ürünlere dokunma, koklama ve deneme deneyimlerini sunmaları ve içeriğin mağaza deneyimi keyifli ve kullanışlıdır. Aksi takdirde, müşteriler yolculuk yapma zahmetine girmeyecektir. Çoğu durumda, belirgin bir şekilde çekici bir müşteri deneyimi oluşturmak, perakendecilerin mağaza formatlarını yeniden tasarlamalarını gerektirecektir. Ve kaybedecek zaman yok; rakipler hızlı hareket ediyor. Amazon, gözlük perakendecisi Warby Parker, spor ayakkabı markası Allbirds ve bagaj şirketi Away gibi salt oyun çevrimiçi perakendeciler olarak başlayan şirketler bile, duyusal deneyimler sunabilmek için gerçek mekânda faaliyet gösteren mağazalar açıyorlar. Dolayısıyla, geleneksel perakendeciler için baskı artıyor; Şimdi format yeniden tasarımına yatırım yapmanın tam zamanı. Yine de birçok perakendeci, mağaza formatlarını yalnızca üç ila beş yıllık dönemlerde yenilemektedir. Bu, tüketici taleplerinin ve davranışlarının hızla değiştiği günümüz dünyasında bir sonsuzluktur. Ayrıca, geleneksel format tasarımı, birkaç departmanın ve hatta tüm mağazanın elden geçirilmesini içeren maliyetli, çok yıllık bir çabadır. Perakendeciler, tamamlandığında yeniden tasarımın istenen sonuçları vereceğine dair hiçbir garantiye sahip olmadığından, önemli bir risk taşır.

Muazzam bir zaman ve para kaybı olabilir. Perakendeciler bunun yerine ne yapmalı? Hızlı bir şekilde yatırım getirisi sağlayan daha hızlı ve daha ucuz format tasarımı için, tasarım odaklı düşünmenin yaratıcılığını ve empatisini çevik metodolojilerin disiplini ve hızı ile birleştiren bir yaklaşım öneriyoruz. Böyle bir yaklaşım, departman çapında veya mağaza çapında tadilatlar yerine sürekli olarak tek seferlik, yüksek etkili değişiklikler yapmaya odaklanır. Gerçekten de, perakendeciler bir "asla yapılmama" zihniyetini benimsememelidir: formatın yeniden tasarlanması, perakendecilerin parmaklarını tüketicinin nabzında tutması ve mağaza formatlarını gelişen tüketiciye yanıt verecek şekilde uyarlamasıyla, çözümleri hızlı bir şekilde uygulama ve bunları sürekli olarak iyileştirmeye yönelik devam eden bir süreç olmalıdır ve buna oldukça ihtiyaç vardır.

Deneyimlerimize göre, bu şekilde yapılan format yenileme tasarımı, satışları yüzde 10 ila 15 olan müşteri memnuniyetini yüzde 20 artırabilir. Mağaza konsept uygulamalarının saydığımız avantajlarını sizlere Belek Mimarlık olarak titizlik ve özenle sunmaktan gurur duyuyoruz. 

Mağaza Konsept Uygulamaları