Belek Mimarlık, Stratejik kurallarımız ve prensiplerimiz doğrultusunda müşterilerimize sürekli olarak birinci sınıf mimari ve proje yönetimi hizmetleri sunmayı taahhüt eder. Bu, aşağıdakiler aracılığıyla sağlanacaktır:

1. Geçerli tüm yasal ve düzenleyici gerekliliklere tam uyum.

2. Stratejik yönümüz doğrultusunda ilgili taraflarla olan ilişkimizin mükemmel yönetimi.

3. Her işlemin etkili bir şekilde uygulanması ve sürdürülmesi

4. Halkımızın gelişimine yatırım.

5. Güncel teknolojiyi takip etmek ve güncel teknolojiyi kullanmak.

Belek Mimarlık, ISO standart serisine ve ilgili süreç yönetimi modellerine dayalı bir iş yönetim sistemini benimsemiş ve uygulamaya koymuştur. Yönetim sistemi, uygulamanın amaçlarının sürekli olarak karşılanmasını ve sürdürülmesini sağlamak için bir dizi ölçülebilir hedef sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Yönetim taahhütlerinin yerine getirilmesini sağlamak için ISO 9001 gerekliliklerini karşılayan Yönetim Sistemimiz mevcuttur. Yönetim sistemimiz, müşterilerimizin talep ettikleri hizmetlerden tam olarak memnun kalmalarını ve ihtiyaç ve beklentilerinin tam olarak karşılanmasını sağlayarak sürekli iyileştirme ve büyüme fırsatlarını etkin bir şekilde belirleme ve geliştirme yeteneğini oluşturduğumuz bir çerçeve oluşturur. Müşterilerimizin her zaman kalite ve güvenilirlik için ihtiyaç, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan, yüksek ve tutarlı kalitede hizmetler sunmak Belek mimarlık politikasıdır. Biz Müşterilerimizin ve hizmet ettikleri topluluğun ihtiyaçlarını, uygun olduğu durumlarda sürdürülebilir bir şekilde anlamayı ve bunlara yanıt vermeyi hedefliyoruz. Sunduğumuz hizmetler için mükemmellik merkezi olmaya çalışıyoruz. Bu politika, hala güncel ve ilgili olduğundan emin olmak için düzenli aralıklarla gözden geçirilecektir. Belek Mimarlık Kalite El Kitabı ve Kalite Prosedürlerinde tanımlanan kalite hedeflerimizin uygunluğunu, ulaşılmasını ve sürdürülmesini periyodik yönetim incelemeleri yoluyla sağlayan ve sürekli olan ve sürekli olan, kaliteden sorumlu yönetim organizasyonunu ifade eder. Kalite hedefleri, şirketin iş planının bir parçası olarak oluşturulmuştur ve bunlar bir düzen içerisinde sunulmuştur. Kalite sisteminin tam ve etkin çalışmasına kararlıyız ve uygulamadaki herkes görevlerini yerine getirirken gerekliliği uygulamaktan sorumludur. Prosedürden sapma ilk olarak Kalite Yönetim Temsilcisine (QMR) bildirilmelidir. Bu politikanın organizasyonun her seviyesinde anlaşılması, uygulanması ve sürdürülmesi eğitim programımızın bir parçasıdır. Bu beyan, Belek Mimarlık adına Kalite Politikasına olan bağlılığımızı temsil etmektedir.

Mimarlık dünyası birçok yeni zorlukla karşı karşıyadır. Muazzam miktarda inşaat projesi askıya alındı veya belirsiz bir süre için ertelendi. Mimarlar artık rollerini yeniden değerlendirmeye veya uygulama için alternatif yollar bulmaya zorlanıyor. Öte yandan, dünyadaki farklı toplumlar temel sosyal-kültürel ve çevresel sorunlarla mücadele ediyor; sürdürülebilir çözümler için farklı talepler ortaya çıkar. Görünüşe göre bunlar sadece ara sıra karşılaşan iki paralel dünya. Ancak, her ikisi de bugün karşı karşıya olduğumuz acil durumların ve zorlukların bir parçasıdır.Bu, Belek Mimarlık'ın var oluş temelidir - her iki dünyayı birbirine yakınlaştırır ve yerel girişimleri, yetenekleri ve konumları küresel sürdürülebilir gelişmelerde birbirine bağlar.

 

Kalite Politikamız