Asma Tavan uygulamaları birçok çeşidi bulunan ve özellikle estetik amaçla yapılan ve ofisler, hastane, oteller gibi yapılarda sıkça tercih edilen uygulama çeşididir ve farklı bütçelere göre farklı malzemeler ve yöntemler kullanılarak elde edilebilmektedir. Tavanlarda alçıpan yardımı ile uygulanan asma tavanlar günümüzde modern örneklerinde led ışıklı kullanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Onun yanı sıra, ışıksız modelleri de mevcuttur ve estetik bir görüntü sağlamaktadır. Evler için geniş salonlar, ofisler ve hastane gibi geniş alanlarda uygulandığında, mekâna eşsiz bir estetik katmaktadır. Modern yapılanmada sıkça tercih edilip aranan bir özellik olsa da asma tavanlar ne yazık ki işi bilmeyen ve estetik donanımı olmayan firmalar için başarısızlıkla sonuçlanabilecek riskli oluşumlardır.

Belek Mimarlık olarak bizler, vizyonumuz ve gelişmiş estetik algımız ile ortama uygun asma tavanlar tasarlayarak pratiğe dökmekteyiz. Asma tavan modelleri ile çeşitlerine göre bütçeleme değişmekte olup, işçiliğine göre tamamlanma süresi de değişebilmektedir. Asma tavanın yapılacağı mekânın ölçülerinin düzgün alınması işin kalitesi için oldukça önem arz etmektedir. Asma tavan uygulamalarında estetik algının önemli olduğu kadar, bazı küçük görsel düzenlemelerin yapılmasında da öneminin büyük olduğunu söylemek yanlış olmaz. Örneğin salonun ortasından geçen tesisat ya da elektrik boruların ya da tesisat borularının gizlenmesinde usta bir rol oynamaktadır. Isı yalıtımı noktasında da asma tavanların üstlendiği rolün önemi de çok büyüktür. Asma tavanlar kişilerin ya da kurumların tercihine göre seçilebilmekte olup iç mimarlar tarafından tasarlanır.

Asma tavan her ortama uygun olmayabilir bu nedenle yapılacak olan yerde bir ön çalışma ve tasarı sağlıklı sonuçlar için şarttır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi asma tavan led ışıklı olmak üzere tasarlanıyor ise o halde yapım aşamasında elektrik bağlantısının da yapılabilmesi için koordine bir çalışma şarttır. Tüm bu detaylar göz önüne alındığında, asma tavan yapım aşamasında değerlendirilmesi gereken birçok kriterin mevcut olduğunu görmekteyiz. Belek Mimarlık ailesi olarak, asma tavan tasarımlarımız ve detaycı tarafımızla beğenileri toplamaktayız. Çeşitlilik olarak çok fazla seçenek olduğundan, karar vermek ve yapılacak ortama en uygun olanını tasarlamak zorlu bir süreç olabilir fakat Belek Mimarlık olarak profesyonel ekibimiz ile tam hayalinizdeki gibi bir iş çıkaracağımızın garantisini ve sözünü vermekteyiz. Örneğin ev için tasarlanıyor ise, evin genel hâkimiyeti ahenk açısından önemlidir.

Çok hareketli ve renkli bir salonda ışıklandırmanın sade olması tercih edilirken, klasik bir geçişi olan alanlarda bol ışıklı asma tavanlar tercih edilebilmektedir. Bu nedenle birçok seçenek arasından karar vermek zor olsa da, mimarlarımız analizini tamamladığında en çok neyin yakışacağına ve ne şekilde ahenk içinde olacağına karar verir, sizin de aklınızdakini pratiğe dökerek uzun kullanım sağlayan ve birçok yönden artısı bulunan asma tavan tasarımı oluşturulur.

 

Asma Tavan Uygulamaları