Son zamanlarda teknolojinin de gelişimi ile birlikte, her sektörde olduğu gibi mimarlık alanında da ileriye dönük yenilikçi yaklaşımlar ve hayatın güncel standartlarına uygunluk baz alınarak kreatif çalışmalar yapılmaya başlandı diyebiliriz. Belek Mimarlık olarak, bizler de gerek yurtiçi gerek ise yurtdışı çalışmalarımız ile birlikte, mimarlıkta çığır açmayı hedefliyor ve profesyonel ekibimizle hizmet vermeye gayret ediyoruz. Mimarlık alanındaki değişimler hayatın doğal akışına paralel ilerlese de, bu akışı yakalamak her firma için ne yazık ki kolay olmayabiliyor. Gelişmiş vizyonumuz ve kreatif çözümlerimizle birlikte, bizlerden beklenen talep ve istekleri, sektördeki eksik yanları saptayıp titiz çalışmalar yürütmekteyiz.

Alçıpan uygulamaları da bu sektörde oldukça bilinen ve tercih edilen uygulamalardan olup, Belek Mimarlık farkıyla kendi dokunuşlarımızı da ekleyerek neler yaptığımızdan bahsetmek isteriz. Öncelikle alçıpanın bir plaka olduğundan bahsetmek gerekir. Bu plakaların içi yani orta kısmı alçı ile kaplıdır ve dış yüzeyi ise pürüzsüz bir görünüm elde edilen karton kaplamadır. Hem zaman hem de maddi olarak tasarruf elde etmenizi sağlayan alçıpan uygulamaları, asma tavan, kuru sıva, bölme duvar ve kuru yer döşemesi uygulamaları gibi diğer birçok uygulamayı da kolaylaştırmaktadır. Farklı bütçe alternatifleri ile, alçıpan uygulamalarında da geniş bir yelpaze bulunduğunu söylemek gerekir. Yangına ya da suya dayanıklı alçıpanlar bunlardan yalnızca birkaçına örnektir.

Alçıpan uygulamanın avantajları bir hayli çok olduğundan, yazımızın tamamını okuduğunuzda, neden alçıpan uygulamanız gerektiğini çok daha iyi kavrayacaksınız. Yangına olan dayanıklılığı ile bilenen alçıpanlar, yangın riskinin yüksek olduğu veyahut tedbir amaçlı yangına dayanıklı olunması istenen bölümlerde kullanılabilmekte, alçıpanın kalitesine göre yangına olan dayanıklılık süresi maksimize edilebilmektedir. Doğal afetlerden en çok korkulan depremde bile alçıpanın pozitif anlamdaki direncini görebilmekteyiz ve bu da alçıpanın neden bu denli tercih edildiğini gözler önüne sermektedir.

Esnek yapısı sayesinde alçıpanlar deprem gibi doğal afetlerde hayat kurtarır olduğunu gözler önüne sermektedir. Alçıpan uygulamalarında diğer bir avantaj ise alçıpanların bakteri üretme özelliğinin olmamasıdır. Kuşkusuz bakteriler uygunsuz PH değerlerine sahip ortamda hızla üreyebilmekte ve çoğalabilmektedir. Alçıpanların uygun PH seviyesinde olması, bakterileri engellemek noktasında oldukça başarılıdır. Yine modern yapılanmada çokça tercih edilen ses ve ısı yalıtımında da alçıpan tercih edilmektedir.

Alçıpanın yapısı gereği gözenekli olması sebebi ile, ısıyı ve sesi geçirme noktasında daha hassastır. Bu nedenle modern yapılanmada tercih sebebi haline gelmiştir. En önemli özelliklerinden biri alçıpanların sökülebilir ve taşınabilir olmasıdır. Bu kadar pozitif özelliğinin yanında demonte özelliğine de sahip olması alçıpanların çok tercih edilme sebeplerinden en önemlisidir. Mimarlık şirketimiz alçıpan uygulamasında gerek yurt içi gerek ise yurt dışında bir numara olup, çeşitlilikleri ile kullanım kolaylığı sağlamakta ve çokça tercih edilmektedir.

Alçıpan Uygulamaları